Alevi Haber Merkezi

Laiklikten Barıştan Kardeşlikten Açık Taraf Olan Alevilerin Güncel Haber Bilgi Sitesi®

Sivas’ta ilk cemevi açıldı

Posted by alevihaber Haziran 17, 2007

Sivas’ta ilk cemevi açıldı


Sivas’ta ilk cemevi çok sayıda Alevi ve Sünni vatandaşın katıldığı törenle açıldı. Cem Vakfı ve vatandaşların desteğiyle yapımı tamamlanan cemevinin açılışında bir konuşma yapan Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan, cemevinin Sivas’ta yaşanan olayların unutulmasına katkı sağlayacağını söyledi. Cemevinin yapımına Sünni vatandaşların da katkı sağladığını söyleyen Doğan, bina için ilk bağışı Sivas Müftüsü’nün yaptığını ifade etti. Törende son günlerde yaşanan terör olaylarına tepki olarak şehitler için dua edildi.

-CEM VAKFI GENEL BAŞKANI İZZETTİN DOĞAN-

Cem Vakfı Genel Başkanı İzzetin Doğan ise Anadolu’nun büyük kültür merkezi konumunda bulunan Sivas’ta bir cemevinin bulunmayışının önemli bir eksiklik olduğunu söyledi.
Alibaba Cemevi’nin tüm Sivaslıların, tüm Türkiye’nin ortak eseri olduğunu ifade eden Doğan, ”Bu itibarla burada bir tek şey kaynayacaktır, iki değil. Sevgi kaynayacaktır, dostluk kaynayacaktır. Sivas’ta yaratılmak istenen ikiliği, halkın arasına sokulmak istenen, ekilmek istenen nifak tohumları bu cemevinin uzağından ya da yakınından geçmeyecektir. Bu konudan emin olabilirsiniz” dedi.
Cemevinin yapımına karar verildiğinde ilk bağışın dönemin müftüsü tarafından yapıldığını anımsatan Doğan, ”Cemevinin temelini atarken Alevi yurttaşlar kadar Sünnilerin de bu binanın yapılmasında büyük katkıları oldu” dedi.
Yapılan cemevinin Alevi vatandaşları görmezden gelenlere barış içinde yapılan bir çağrı olduğunu vurgulayan İzzettin Doğan, ”Ben ümit ediyorum ki barış içinde kimseyi incitmeden ama anayasadan doğan, uluslararası hukuktan doğan hakları Aleviler er geç, ama uzun bir süre gerekmeksizin kendi haklarını elde edeceklerdir bilmelisiniz” diye konuştu.
Belediye Başkanı Sami Aydın da kentin geçmişte yaşanan birtakım olumsuzluklarla değil, güzellikleriyle, sevgiyle, hoşgörüyle gündeme gelmesini istediklerini söyledi.

-ŞEHİTLER İÇİN FATİHA –

Cem Vakfı Alevi İslam Din Hizmetleri Daire Başkanı Ali Rıza Uğurlu da yurdun dört bir yanından al bayraklara sarılı şehitler geldiğini belirtti.
”Dış düşman ile içteki ihanet şebekeleri el ele vermiş çocuklarımızın kanlı bedenlerini tabutlar içinde gönderiyorlar” diyen Uğurlu, ”Bir yanda irtica odakları, diğer yanda bölücü şer güçler, birlikte ulusal Kurtuluş Savaşı’nı vermiş, birlikte yaşamış, birlikte ağlamış halkımızı birbirine düşman etmek için var güçleriyle çalışıyor, ülkemizi bölmek ve parçalamak istiyorlar. Ama bölemediler, bölemeyecekler. Bu oyunlara gelmeyeceğiz” dedi.
Uğurlu, daha sonra törene katılan tüm davetlilerden şehitler için fatiha okumasını istedi. Şehitler için okunan duanın ardından semah gösterileri sunuldu.
Daha sonra, Alibaba Cemevi’nin açılışını Vali Dalmaz, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Fahri Erenel, Belediye Başkanı Sami Aydın ile Cem Vakfı Genel Başkanı İzzettin Doğan birlikte yaptı.

Kaynaklar;SRT HABER,DHA

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: