Alevi Haber Merkezi

Laiklikten Barıştan Kardeşlikten Açık Taraf Olan Alevilerin Güncel Haber Bilgi Sitesi®

Cem Vakfı davası duruşması yapıldı

Posted by alevihaber Haziran 21, 2007

Cem Vakfı davası duruşması yapıldı

A.A

Cemevlerine ibadethane statüsü verilmesi, Diyanet İşleri teşkilatında Alevilere kadro tahsis edilmesi ve Alevi inançları için ödenek ayrılması taleplerinin reddine ilişkin Başbakanlık işleminin iptali istemiyle açılan davanın duruşması, Ankara 6. İdare Mahkemesi’nde yapıldı.

Duruşmaya, Cem Vakfı Genel Başkanı avukat Prof.Dr.İzzettin Doğan’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda avukat ve bazı Alevilerle, Başbakanlık adına avukat Selen Güneş ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Saim Yeprem katıldı.

Duruşmada iddialarını açıklayan Doğan, farklı inançların kamu düzeni, genel ahlak ve sağlığı bozmadığı sürece uluslararası sözleşmelerle güvence altına alındığını ifade etti. Laik olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, Alevilerin inançlarını tatbikinde tasarruf sahibi olamayacağını öne süren Doğan, Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler ve Anayasa’nın da bu serbestliği tanıdığını savundu.

Doğan, Başbakanlık’ın, taleplerini iç hukuk argümanlarıyla reddetmesinin yerinde olmadığını ifade ederek, Alevilerin inançlarını yerine getirmesi için Cemevlerine ibadethane statüsü verilmesi, Diyanet İşleri teşkilatında Alevi inanç önderlerine kadro tahsis edilmesi ve ödenek ayrılması taleplerinin reddine ilişkin işlemin reddine karar verilmesini istedi.

BAŞBAKANLIĞIN SAVUNMASI-

Başbakanlık Hukuk Müşavirliği avukatlarından Selen Güneş ise savunmasında, din ve vicdan hürriyetinin Anayasa ve yasalarda yer aldığını, herkesin inançlarını yaşamakta serbest olduğunu söyledi.

Alevilerin de Müslüman olduğunu, din hizmetlerinin mezhep ayrımı yapılmaksızın her kesimi içine alacak şekilde yürütüldüğünü anlatan Güneş, Cemevlerinin ibadethane olmasının yasal olarak mümkün olmadığını ifade etti.
Daha sonra söz alan İzzettin Doğan, Güneş’in yine iç hukuk mevzuatını ileri sürdüğünü belirterek, “Sayın Güneş,Olayı 75-80 yıl öncesinden kalan kriterlerle değerlendiriyor” dedi.

Başbakanlık temsilcisi Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Saim Yeprem de savunmasında, İslam dini içinde yer alan tüm mezhep ve grupların İslam’ın genel tanımı içinde yer aldığını ve İslam’ın ibadethanesinin mescit olduğunu söyledi. Yeprem, İslam’ı üst kimlik, Aleviliği alt kimlik olarak tanımladı.

Semah ve zikrin, ibadet olarak kabul edildiğini ve bu ibadetlerin yapıldığı yerlerin özel ibadethane olduğunu ifade eden Yeprem, Diyanet İşleri Başkanlığında Sünni olmayan mezheplere mensup personel bulunduğunu, Alevi- Bektaşi klasikleri yayınlandığını söyledi.

Tekrar söz alan İzzettin Doğan, kişinin kendi inancını uygulayıp uygulamadığının önemli olduğunu dile getirerek, “İsterseniz beni mezhepler ilişkisinde en üste koyun, uygulayamadıktan sonra bir anlamı yok” dedi.

Aleviler, BAşbakanlık’tan Cemevlerine “ibadethane” statüsü verilmesini, Alevi inanç önderlerine Diyanet İşleri Başkanlığı’nda kadro tahsis edilmesini ve Alevi inançları için ödenek ayrılmasını talep etmişti.

Başbakanlık, talepleri “Aleviliğin de İslam’ın içinde yer aldığı” gerekçesiyle reddetmişti.

Cem Vakfı önderliğinde 2 bin kadar Alevi, Ankara 6. İdare Mahkemesi’nde açtıkları davada, Başbakanlık işleminin iptaline karar verilmesini talep ediyor.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: