Alevi Haber Merkezi

Laiklikten Barıştan Kardeşlikten Açık Taraf Olan Alevilerin Güncel Haber Bilgi Sitesi®

Cem Vakfı, partilerin seçim bildirgelerini bekliyor

Posted by alevihaber Haziran 21, 2007

Cem Vakfı, partilerin seçim bildirgelerini bekliyor  

ANKARA (ANKA)- Cumhuriyetçi Eğitim Vakfı (CEM) Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan, seçimlerde destekleyecekleri partiyi ileriki günlerde açıklayacaklarını belirtti.

Alevi toplumunun önde gelen isimlerinden Prof. Dr. İzzettin Doğan, 22 Temmuz seçimlerinde destek verecekleri siyasi partiyi ilerleyen günlerde basın toplantısıyla kamuoyuna duyuracaklarını söyledi. Doğan, ANKA’ya yaptığı açıklamada, Alevi oylarının artık çantada keklik gibi görülemeyeceğini ifade etti. Partilerin seçim bildirgelerini beklediklerini ifade eden Doğan, AKP dışındaki partilere eşit uzaklıkta olduklarını belirtti. Doğan, “Bugünkü iktidar beş yıl içinde Alevilere ilişkin hiçbir olumlu adım atmadı. Beş yıl içinde tek bir Alevinin elini bile sıkmadı” diye konuştu. Siyasi partilerin Aleviler lehine yapacakları düzenlemeleri değerlendireceklerini vurgulayan Doğan, şöyle dedi:

“Siyasi partiler karşısında tavrımız 12 Temmuz’a doğru netleşecek. Alevilere verilmeyen temel anayasal haklarla ilgili ne vaatte bulunacaklar, vaatlerini hangi yöntemlerle yapacaklar, bütün bunları bekleyeceğiz. Artık Aleviler, çantada keklik değil. Bu bütün partiler için geçerli. Bu arada, biz şu partiyi destekleyeceğiz derken de bunu bütün Aleviler adına yapmayacağız. Sadece temsil ettiğimiz kurumlar adına, bizi seven, bize güvenen ve kendilerini temsil ettiğimizi düşünen insanlar adına bu beyanda bulunacağız.”

“ÜLKE SORUNLARINI KONUŞTUK”

Prof. Dr. Doğan, Genç Parti’ye destek verecekleri yönündeki iddialara da açıklık getirdi. GP Genel Başkanı Cem Uzan ve arkadaşlarının kendisini ziyaret ettiğini kaydeden Doğan, “Cem Bey, beni ziyarete geldi. Bizim evimiz herkese açık. Bütün siyasi dostlarımıza açık, zaman zaman sohbet ediyoruz. Cem Bey, fikirlerini, ülkenin sorunları hakkındaki düşüncelerini söyledi. Ben de fikirlerimi söyledim” dedi.

Cem Uzan’la yakınlığının Galatasaray’dan kaynaklandığını ifade eden Doğan, yaptıkları görüşmede sadece Alevilerin değil, Türkiye’nin temel sorunlarını da gündeme aldıklarını ifade etti. Doğan, görüşmede GP’ye destek olacakları yönünde bir açıklama yapmadıklarını da belirtti.

Reklam

2 Yanıt “Cem Vakfı, partilerin seçim bildirgelerini bekliyor”

  1. mirali akuüz said

    12 temmuz sonrası hangi partyi destekleyecegimizi söylüyoruz iyi ama 10 günlük gibi kısa bir süre içinde sesimizi milyonlara nasıl duyurmayı düşünüyoruz

  2. erdi demir said

    başta bu soruya cvp getirceğiniz için şimdiden teşekkürlerimi iletiyorum. şu soruyu soruyorum ve bu soru ile ilgili bi türlü istediğim bi acıklamayı bulamadım. ben bir alevi olarak eğer aleviler müslüman ise kendilerini biz müslümanız diye tanıtıyorlarsa ki öyle neden müslümanlıkta farz olan şeyleri yapmazlar.mesela neden camiiye gidilmez oruç tutulmaz bunlar başta gelenler tabi şimdiden teşekkür ederim. erdi demir DERSİMLİ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: