Alevi Haber Merkezi

Laiklikten Barıştan Kardeşlikten Açık Taraf Olan Alevilerin Güncel Haber Bilgi Sitesi®

Pir Sultan Abdal Anılıyor

Posted by alevihaber Haziran 27, 2007

Halk ozanı Pir Sultan Abdal, Sivas΄ta düzenlenen çeşitli etkinliklerle anılıyor.

Pir Sultan Abdal΄ın doğum yeri olan Yıldızeli ilçesine bağlı Banaz köyünde bu yıl 18΄incisi düzenlenen ΄΄Pir Sultan Abdal Kültür Etkinlikleri΄΄, ozanın anıtının bulunduğu Topuzlu Baba şenlik alanında saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı΄nın okunmasıyla başladı.
Etkinliklerde konuşan Yıldızeli Kaymakamı Hüseyin Güney, bu güzel coğrafyada erdemi, hoşgörüyü, sevgiyi yeşertmek için, sevginin kardeşliğin sembolü Pir Sultan Abdal΄ı anmak için toplandıklarını söyledi.

Pir Sultan Abdal, Mevlana, Yunus Emre, Hacı Bektaş-i Veli gibi Anadolu topraklarında yetişen hoşgörü simgelerinin, insanların gönlünde taht kurduğunu ifade eden Güney, şöyle konuştu:


΄΄Sakarya΄da, Dumlupınar΄da destanlar yazmamız, yaşadığımız ortak kültür ve ulvi hasretlerle mümkün olmuştur. 70 milyonluk geniş bir coğrafyada Türk΄ü, Kürt΄ü, Çerkez΄i, Arnavut΄u, Alevisi, Sünnisi hepimiz aynı maksada yürüyen, aynı davayı paylaşan, aynı şeylerle sevinip aynı şeylerle hüzünlenen bir vücudunun azalarıyız. Doğuda, batıda, kuzeyde, güneyde, memleketimizin hangi köşesinde olursa olsun yaşanacak en küçük olumsuzluk hepimizi derinden üzmekte, yaşanacak sevinçler de hepimizi coşturmaktadır. İşte bunun adı vatan sevgisidir. İşte bunun adı millet olma şuurudur. Ne mutlu ki aynı coğrafyayı paylaşan bizler bu şuuru, millet olma bilinciyle, Atatürk΄ün kurduğu laik cumhuriyete, onun gösterdiği ilkelerle sahip olmuşuz.΄΄
Bu birliktelik sayesinde Türkiye΄nin dünya milletleri arasında daha güçlü bir şekilde hak ettiği yeri alacak olmasından rahatsız olanların bulunduğunu, vatandaşlar arasına nifak sokmaya çalışanlar olduğunu ifade eden Güney, sözlerini şöyle sürdürdü:
΄΄Aslında bir zenginlik olan bütün farklılıklarımızdan hareket ederek bizlerin içine ayrılık gayrılık sokmaya ve nifak tohumları ekmeye çalışan güçler var. Bu nifaklar dün de vardı, bugün de vardır, yarın da olacaktır. Ama şunu çok iyi bilmelidirler ki bizler sevgiyle hoşgörünün sembolü Yunus΄un, Mevlana΄nın, Pir Sultan Abdal΄ın, Hacı Bektaş΄ın yetiştirdiği coğrafyanın evlatları olarak bu mihrakların çabalarını bugüne kadar boşa çıkarttığımız gibi bundan sonra da boşa çıkaracağız.΄΄
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kazım Genç ise Diyanet İşleri Başkanlığının ve zorunlu din dersi eğitiminin sona erdirilmesini istedi.
Tüm vatandaşları seçimde oy kullanmaları için sandık başına gitmeye çağıran Genç, vatandaşların oylarını kullanırken laik, demokratik cumhuriyetin ilkelerini göz önünde tutmaları gerektiğini söyledi.
Programda daha sonra Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Eğitim Kültür Vakfı Başkan Yardımcısı Emel Sungur, Sivas Olayları΄nda hayatını kaybedenlerin isimlerini tek tek okurken, etkinlikleri izleyenler de ΄΄burada΄΄ diye karşılık verdi.
Konuşmaların ardından Kazım Genç, Emel Sungur ve beraberindekiler Pir Sultan Abdal΄ın anıtına çelenk koydu. Vatandaşların ilgi gösterdiği etkinlikler çerçevesinde, bazı ses sanatçıları ve mahalli halk ozanları sahneye çıktı. Semah gösterilerine de yer verilen etkinliklere, bazı partilerin milletvekili adayları ve temsilcileri de katıldı.
Diyanet İşleri Başkanlığının ve zorunlu din dersi eğitiminin kaldırılması yönündeki pankartların da yer aldığı etkinliklere katılan vatandaşlar, köy çevresinde piknik yaptı.
Yoğun güvenlik önlemleri altında düzenlenen etkinlikler, yarın sona erecek.

Haber: http://www.yeniulke.net/

Reklam

Bir Yanıt “Pir Sultan Abdal Anılıyor”

 1. Ozan Adem said

  Merhaba saygı değer canlar gercek benim üzüntüm hemi Alevi olup hemide yönetici olarak Alevilik üzerinden çıkar politikası yapanlara yuh diyorum.Aleviliği islamin dışına itip birde erenlere ,evliyalara dil uzatan soytarı takımlarını bir halk ozanı olarak kınıyorum.
  Hz.Aliyi katil dahi yaptınız bu yetmedi sivasta bangır,bangır bagırarak halkı kendinize çekmek istediniz.Sivas sehitleri üzerinden politika yaptınız.Sizler zaten bu yola inanmiyorsunuz ne işiniz olur Pir Sultan Abtalla ,bırakın inanclı insanlara onlar yürütsün.
  Yok,yok hiç olurmu sizlere bir arac lazım öyle ya en kisa yol Pir Sultan Abtal çünkü o bir devrimci öyle ya ama unutmayınki Pir Sultan Abtal hic bir zaman Allahını,yolunu inkar etmedi bütün siirlerine bakınız Şah- Merdan Aliyi dilinden düşürmedi evet o bir kahramandı
  bu ulu yol icin halkı için canını verdi.Iste gercek mertlik budur Aleviliği körliyerek bir yere
  varmak degildir.
  Saygılarımla….

  Çıkarcılar almış başını gidiyor

  Çıkarcılar almış başını gidiyor
  Üç beş kuruş için can incitiyor
  Aslını unutupta inkar ediyor
  Özünü dahi canlar yitirenler var

  Tapmışlar paraya kul köle gibi
  Çıkmışlar insnalıktan olmuşlar cani
  Seni beni bunlar bir eşya gibi
  Orda burda canlar satanlar var

  Dostluk sohbetine gönül katmazlar
  Insanı kamilden hiç Söz etmezler
  Çıkarları olmassa selam vermezler
  Çevremizde canlar ne hainler var

  Ozan Adem´im iştedir yüzüm
  Hiçkimseden canlar çekmem sözüm
  Yolum şahın yolu budur özüm
  Bu yola canlar uymayanlar var

  Ozan Adem

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: