Alevi Haber Merkezi

Laiklikten Barıştan Kardeşlikten Açık Taraf Olan Alevilerin Güncel Haber Bilgi Sitesi®

Sivas Katliamı Şehitleri,düzenlenen çeşitli etkinlikler ile anıldı

Posted by alevihaber Temmuz 3, 2007

Sivas Katliamı’nın 14. yılı

Sivas Katliamı’nın 14. yılı. Madımak Oteli’nde yanarak yaşamını yitiren 37 kişi, düzenlenen çeşitli etkinliklerle anıldı.

İSTANBUL – Sivas’ta, aralarında bazı siyasi parti temsilcileri, yurt içi ve yurt dışından gelen çok sayıda sivil toplum örgütünün temsilcileriyle olaylarda hayatını kaybedenlerin yakınlarının bulunduğu topluluk, Mevlana Caddesi’ndeki kavşakta toplandı.

Göstericiler, Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü. Cumhuriyet Meydanı’nda bir süre bekleyen topluluğun temsilcileri, buradaki saygı duruşunun ardından Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Daha sonra kortej eşliğinde olayların meydana geldiği Madımak Oteli’ne doğru yürüyüşe geçen gruptaki bazı kişiler ile Sivas İl Halk Kütüphanesi önünde bekleyen bir grup arasında gerginlik çıktı. Gerginlik, polisin araya girmesiyle kısa sürede yatıştırıldı.

Karanfillerle otel önünde toplanan göstericiler, olaylarda hayatını kaybedenlerin ismi tek tek okunduktan sonra “yaşıyor” diye bağırdılar. Burada sivil toplum kuruşları adına yapılan açıklamayı okuyan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kazım Genç, “Sivas Madımak katliamının yaşandığı 2 Temmuz 1993 ülkemizde, emperyalizme, faşizme ve gericiliğe karşı mücadelede direnenlerin yaşamlarını feda ederek yazdıkları onurlu bir tarihtir” dedi.

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Selahattin Özel de birlik olmak gerektiğini belirterek, “ 3-5 tane katilin, 3-5 tane caninin yaptığı bu katliamı ne Sünniliğe mal ettik, ne İslam’a mal ettik, ne de inanç sahiplerine mal ettik. Bunu yapanlar belli. Maraş’ta kimlerse Sivas’ta onlar vardı. Bunları artık iyi okuyacağız, iyi göreceğiz. Birlik olacağız.” dedi.

 
 

Çeşitlisloganlar eşliğinde yapılan konuşmaların ardından grup üyeleri, otele karanfil atarak polis eşliğinde dağıldı.Anma etkinliği sırasında Atatürk Caddesi’nin de aralarında bulunduğu bazı bölgeler trafiğe kapatıldı. Kent meydanında bulunan Süleyman Çanka Belediye Çarşısı, Aynalı Çarşı ve bazı alışveriş merkezlerinin de kepenklerini kapattıkları görüldü. Olaylarda hayatını kaybedenlerin yakınlarının da katıldığı anma programında güvenlik önlemlerinin alınmasında, Ankara, Yozgat, Çorum, Kayseri, Tokat ve Malatya’dan takviye polis ekiplerinin de görev yaptığı öğrenildi.

 

 

………..

Sivas’ta, 2 Temmuz 1993’te Madımak Oteli’nin yakılması sonucu yaşamını yitiren 37 kişi, olayların 14. yıldönümünde Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcilerinin katılımıyla anıldı. STK temsilcileri, ölenlerin anısına Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı ve saygı duruşunda bulundu. Daha sonra otel önünde, olaydan duyulan rahatsızlık anlatıldı bir deklarasyon okundu.

2 Temmuz 1993 yılında gerçekleştirilen Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında meydana gelen Madımak olaylarının 14. yıldönümü Sivas’ta düzenlenen değişik programlarla anıldı. İlk program Sivas’ta faaliyet gösteren 40 STK temsilcisinin katıldığı etkinlikle yapıldı. Yaklaşık 50 kişilik grup önce Atatürk Anıtı’na üzerinde ‘sivil toplum kuruluşları’ yazan siyah bir çelenk sundu. Ardından olayda ölen 37 kişi adına saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

Daha sonra grup, Atatürk Caddesi’nden araç trafiğini aksatmayacak şekilde Madımak Oteli önüne geldi. Burada da otel duvarına karanfil bırakılarak önceden hazırlanan deklarasyon okundu. TSO Başkanı Osman Yıldırım’ın okuduğu deklarasyonda birlik ve beraberlik mesajı verildi. Madımak olaylarının bilinçli bir oyun olduğunun vurgulayan Yıldırım, kent insanının olayın Sivas’a mal edilmesinden her zaman üzüntü duyduğunu ve siyasal, ekonomik, ve sosyal alanda olumsuz etkilerini yaşadığını söyledi.

Madımak olaylarının sürekli gündemde tutulmasının yanlış olduğunu vurgulayan Yıldırım, “Bu olumsuzluğun kamuoyunda sürekli dile getirilmesini, ilimiz insanlarını bir cezalandırma mantığı olarak algılamaktayız. Dış odaklı Cumhuriyet karşıtı bir senaryonun burada sahnelenmiş olması, bu şehrin Cumhuriyet şehri olma kimliğini ortadan kaldıramaz.Yaşananlar unutulacak, es geçilecek bir olay değildir. Ancak bu acıdan yeni acılar çıkarmaya çalışmak da doğru değildir.” şeklinde konuştu.

Madımak olaylarında ölenlerin yakınlarını Sivas’ta ağırlamaktan onur duyduklarını belirten Yıldırım, söz konusu olayların nedenleri ile asıl faillerinin hala bulunamadığını savundu. Yıldırım, “Tarihe geçmiş ancak, asıl failleri le nedenleri tam olarak ortaya çıkarılamamış Madımak faciasının kurbanlarını rahmetle anıyor, faillerini de kınıyoruz.” dedi. STK’nın organize ettiği anma etkinliğine olayda ölenlerin yakınları da katıldı. Anma sırasında polis, üst düzeyde güvenlik tedbiri aldı.

Bu arada STK deklarasyonuna imza atan kuruluşlar ise şunlar: “Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf Odaları Birliği, Ziraat Odası, Baro Başkanlığı, ADD, Cem Vakfı, Hacı Bektaşi Veli Kültür Vakfı, Kredi ve Kefalet Kooperatifi, Ticaret Borsası, Türk Ocakları, AK Parti, CHP, MHP, BBP, DP, SP, DSP, İP, GP, Tabipler Odası, Diş Hekimleri Odası, SMMM Odası, Mimarlar Odası, SİAD, Tes-İş Sivas Şubesi, Makina Mühendisleri Odası, Elektirik Mühendisleri Odası, Muhtarlar Derneği, TÜK-İŞ 5. Bölge Temsilciliği, Kamu-Sen, Memur-Sen, Yol İş 1. Şube, Harp-İş, Sağlık – İş, Koop – İş Şubesi ve Demiryolu İş Şubesi.

………

KADIKÖY’DE MİTİNG DÜZENLENDİ
İstanbul Kadıköy’de Tıbbiye Caddesi Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde toplanan, çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu üyesi kalabalık bir grup, ellerinde “Temmuz 1993 Şehitleri” yazılı olayda ölen 37 kişinin resminin bulunduğu pankart ve dövizler ile yürüyerek İskele Meydanı’na geldi.

Burada, tek bir arama noktasından aranarak miting alanına alınan grup, yaşamını yitiren 37 kişi için bir dakika saygı duruşunda bulundu.

‘DİYANET LAĞVEDİLSİN, MADIMAK MÜZE OLSUN’
Mitinge katılanlar adına ortak bir basın açıklaması yapan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Sekreteri Erdal Yıldırım, “Sivas’ta yakılanların, sadece demokrat, Alevi, ozan değil, aynı zamanda düzenin muhalifleri olduğunu” kaydetti.

Yıldırım, Madımak Otelinde 37 kişiyi yakan zihniyetin bugün de katliamlarına devam ettiklerini öne sürerek, “Diyanet İşleri Başkanlığı lağvedilmeli, Madımak Oteli müze yapılmalıdır” dedi.

Madımak Oteli’nde hayatını kaybeden ozan Nesimi Çimen’in eşi Makbule Çimen de yaptığı konuşmada, “Madımak Oteli kebap dükkanı yapılıyor. Madımak’ı müze yapmak çok mu zor. Burası Türkiye Cumhuriyeti, burası İran olmaz. Türkiye laiktir, laik kalacak” dedi.

Konuşmaların ardından, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği semah ekibi bir gösteri sunarken, bazı ozanlar da şarkılarıyla mitinge katılanlara müzik dinletisi sundu.

Miting nedeniyle Kadıköy İskele Meydanı ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı. Miting nedeniyle daha önce saat 13.00’den itibaren trafiğe kapatılacağı bildirilen yolların, saat 16.30’dan itibaren kapatıldığı görüldü. Kapatılan yollar, mitingin ardından trafiğe açıldı.

BURSA’DAKİ ANMADA GERGİNLİK
Bursa’da Setbaşı Caddesi’ndeki Mahvel Çay Bahçesi önünde toplanan yaklaşık 500 kişilik grup, Atatürk Caddesi’ndeki Atatürk Heykeli önüne gelerek karanfiller bırakıp, mum yaktı.

Bu sırada anıtın önün gelen yaklaşık 20 kişilik bir grup, yürüyüşe katılanları protesto etti. Kısa süreli gerginlik yaşanan olayda, grup, araya giren güvenlik güçleri tarafından sakinleştirildi.

Etkinlik, Pir Sultan Abdal Derneği üyelerinin semah gösterisiyle son buldu.

……..

Malatyadada Anma Törenleri Yapıldı.

Malatya’nın Paşaköşkü Mahallesi’nde bulunan Kuyuönü Mezarlığı önünde toplanan bazı parti ve sivil toplum örgütü mensupları 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas Madımak Oteli’ne düzenlenen ve 37 aydın ve düşünürün ölümüne neden olayı kınamak amacı ile kısa bir yürüyüş ve bir basın açıklaması yaptı.

“14 YIL GEÇTİ UNUTMADIK”

Paşaköşkü Mahallesi’nde belirlenen bir alana kadar yürüyen grup adına açıklama yapan İnsan Hakları Derneği (İHD) Malatya Şube Başkanı Şenel Karataş, katliam sonucunda hayatını kaybedenlerin ailelerinin maddi ve manevi zararlarının sarılması gerektiğini belirterek, devletin bu konu hakkında yapmadığı detaylı araştırmayı zaman geçirmeden yapması gerektiğini söyledi.

Toplanan grup, öldürülen aydın ve yazarların posterlerini ellerinde taşıdı ve mum yakarak oturdu. Bu sırada apartmanlarında olup biteni izleyen vatandaşlar da alkışları ile gruba destek verdi. Grup üyeleri çalınan türküler eşliğinde semah döndü ve olaysız bir şekilde dağıldı.

Reklam

Bir Yanıt “Sivas Katliamı Şehitleri,düzenlenen çeşitli etkinlikler ile anıldı”

 1. Degerli Dedelerime
  Sayin Dernek baskanlarina
  ve
  Muhabbet Ehli olan canlarimiza

  Bu tur yuruyuslerde Turk bayragi olmamasi Aleviler adina bir eksikliktir. Cunku bu tur yuruyuslerin amacina ulasabilmesi icin en genis kitleye yayilabilmesi ve bu yonde bir kamuoyu olusturbilmesiyle dogru orantili dir. Bilindigi gibi emperyalizm ozellikle jandarmaligini yaptigi Amerikan Emperyalizmi bir ulkeye girdiginde kendine dayanak olarak bir k8itleyi seciyor ve digerini de kendisine muhalefet olarak organize ediyor. Sonra bu halki kendi icersinde birbirine karsi dusman ediyor ve seyrediyor. Catisma ne kadar vahim olursa olsun umurunda degil. Peki kendi uvenligini nasil sagliyor dersiniz. Oncelikle su gercekte sagliyor bunu. hangi ulkeye girerse girsin ordaki ezici cogunlugun uzerine oturup azinliklari muhalefete itiyor. Ulkemizde Aleviler yuzde 25 sunniler yuzde 75 nufusa sahip.

  Bu oyunlara gelmemek icin ABD nin zerine yerlerlestirdigi guclerinin etkisinde olan bu ezici cogunlugun her ne sekilde olursa olsun diger azinlik olan guruptan ayristirilmamasi elzem olacaktir. Yani Turkiyede bir Kurt Turk catismasi yada Alevi Sunni catismasi sadece ABD ye hizmet edecektir. Kendisine siyasiyim diyen bir insanin bunu bilmedigini bilmesi onun siyasiyim dememesini gerektirir. Eger siyasiyle bu gercekleri bilmesi gerekir degilse de siyasiyim dememelidir. Yani beceremedigi bir parti baskanliginin basinda kalip partisine oy kaybindan bir sey yapmayan bir partiden farki kalmaz. Ulkemizde bunlarinornekleri coktur. Olene kadar parti baskanligi. Herneyse.

  Sivas sehitleri anilirken, Maras olaylari anilirken, yada herhangi bir alevi katliami anlirken yada herhangi bir alevi hak ki talep edilirken organize edilen yuruyuzledrde, Alevi her zaman iki kimlikli oldugunu unutmamalidir. Alevinin birinci kimligi Alevi oldugundan kaynakli Alevi Kimligi olurken, digeri de Turkiye Cumhuriyeti Vatandasi olmaktan kaynaklanan vatandaslik kimliligidir.

  Alevi hak ve hukuk mucadelesinde bu iki kimligi birbirine karistirmamalidir. Simdi Alevi hak ve hukuk mucadelesi verirken cem evlerimizin bir ibadethane oldugunu gostermek, bu beyanda haklarimizin verilmesi gerektigini kamuoyuna duyurmak ve anayasal haklarimizin verilmesinde bariz bir haksizligin yapildigi konusunda kamuoyunu ikna edebilmek icin ortaya koydugu faliyelerde yuruyuslerde, herseyden once icersinde yasadiginiz bir butunun parcasi oldugunuz gercegini goz ardi etmemildir. Cogunlugu yonlendiren butun kurumlarin baslarindaki ler zaten azinlik ve cogunlugun birbirlerine girmeleri icin ellerinden geleni yaparlarken Alevi yangina korukle gitmemeli ve mumkun oldugunca saldirgan tavirlardan kacinmalidir. Ama Alevi her zaman bilmelidir ki saldirgan tavirda olmamak kendi hak ve hukukunu savunmama demek degildir. Her kanun her yasa her gelenek adina ne dersek diyelim dunyanin her yerindeki yasayan hukuki normlar her bir bireye kendi nefsini savunma hakki verir. Saldirgla karsi karsiye gelen alevi suphesiz kendisini en cetin sekilde savunmalidir.

  Alevi nin vatandaslik kimligiyle hareket ettigi zemine gelince ki bu zemin demokrasi mucadelesi zeminidir. Iste bu zeminde Alevi kimligini mumkun oldugunca gostermemelidir. Buda Turkoiye Cumhuriyeti Kimligini on plana cikarmalidir. Ayni Sekilde Sunni nin bunu yapmasini mumkun oldugu kadar yonsemeli ve demokrasi platformunda alevi ve sunni ayridimi yapilmasina musade etmeden katilmalidir. Alevi eger demokrasi platformunda Turkiye Cumhuriyeti Kimligini bir yana birakir Alevi Kimligini on plana cikarirsa, bu platform Turkiye demokrasi platformu olmaktan cikar ve Alevi demokrasi platformuna donusur. Bu platform da sunnileri goremeyebilirsiniz. Sunnilerin gorulmedigi bir yerde Turkiye demokrasisinin yerli yerinde oturtulabilmesi, yasama yurutme yarginin bagimsiz bir sekilde calistigi bir Cumhuriyet ve demokrasi degerlerinin oturtuldugu ve anayasal bir konsessusle herkesin baris icersinde bir arada yasamasinin zeminin hazirlanabilidigi bir ortak deger olusturamazsiniz. SOnuc ne olur Alevi Demokrasi Gucleri, sunni seri gucleri. Aleviler yuzde 25 lik bir nufus, sunniler yuzde 75 lik bir nufus. Aleviler yada kendilerine alevi derneklerinin basinda gorenler bir bardak suda firtina koparmaya devam ederler bir de aleviligin icini bilerek yada bilmeyerek bosaltirlar ve sonucta zaten sayica azinlik durumunda olan bir inanc gurubu kendi icersinde parcalanmalara ve asla bir hedefe yuruyememe tuzagina duser ve baslardaki birilerinin egolarini tatmin adina bir toplum kendi kendinden zeval gormeye baslar.

  Sivas olaylari bir Turkiye meselesi haline getirilmelidir. Sivas olaylari Turkiyenin kanayan bir yarasi olmalidir sadece Alevinin degil. Aksi halde daha cok sivaslar olacaktir ve devlet guvenlik gucleri de kendi halki olarak gordugu keksime mudahale etmeyip digerlerini yani Alevileri dislamaya devam edecektir, ve bu bilerek yada bilmeyerek malesef yapilmaya devame dilecektir.

  Demokrasinin besigi olan ingilterede insan haklari saglanirken her bu tur olaylar in terk edildigi donemlerde bir anit dikilerektoplumun geriden gelen nesillerinin dikkatlerinin cekilmesi basarilabilmistir. Iste bu bolgede soylebir olay gerceklesti ve su kisi hunharca soyle soyle yapildi diyerek anlatilmis ve butun insan haklari ihlalleri yapilan alet ve edavatlar muzeler konarak sergilenmistir. Konu yasayanlar degil gelecek kusaklar olmali ve birileri gereksiz intikam cigliklarindan vaz gecmelidirler. Bununla birlikte suclularin cezalandirilmalari icin her sey yapilmali ancak olay bir intikam talebi sekline donusturulme tuzagina cekilmemelidir.

  Sivas a bir anit dikilmesinin mucadelesi verilmeli hem de Madimak Hotelinin onlerine bir yerlere. Alevi ve sunninin ortak kabul edecegi ve olayin ozunu anlatan bir yazilmali. Bu yazi olenlerin ailelerinin yureklerine su serperken okuyan sunni bir ailenin de olaydan uzuntu duymasini saglayan bir icerikte olmali. Amerikan-Sudi ortak hareketinin yarattigi bu fundemantal cahiller gurubunun nasil birer katillere donustugu anlatilmali. Tabi bu benim yuregimin kizginligiyla soylenen sozlerdir ve yumsatilabilir toplumsal konsensusu yansitacak oranda. Soyle bir ornek vermek isterim; tabi tesbihte hata olmasin; yani bu verilen ornektekiler bizim alevi ve sunni ile es degerde degillerdir suphesiz. Canakkaledeki bizim sehitlerimiz ve Anzaklar. Nasil ki pasa bunlari yanyana olduklari yerde gomdurdu ise, ve hic ayrim yapmadan ve uzerlerine de bir yazi yazdirdi ise, anneler babalar, sizin cocuklariniz bizimkilerle kahramanca savastilar ve bizim cocuklarimizla birlikte kahramanca olduler. Simdi onlar bizim goguslerimizde huzur icersinde uyumaktlar…..Simdi cocuklarinin kemiklerini almaya gelen anne ve babalar yada torunlar bu yaziyi gorunce cakilip kaldiklarini hep agladiklarini, Ingiliz somurgeciligine lanet okuduklarini ve Turkiyeye de dostluk gosterisinde bulunduklarini hepimiz biliyoruz. Oysa kemikleri almaya gelmislerdi hatirlayin. Bu guzel yaziy8i gorunce vaz gectiler ve her yil kendiler Avustralya da gelirler ve ziyaret ederler. Bunun karsiliginda kendiler de Avustralyaya bir anit yaptirmislardir bildigim kadariyla. CUmhuriyetin Kurucusu olan Pasanin zekasinin farkinda olamaliyiz ve ulkemizi zorla ele geciremeyen ABD emperyalizmin oyuncagi durumuna dusurmeyelim. Bunun icin ortak degerlerimize karsi gelen sloganlardan kacinalim ve ayricilktan cok birlestiriciligin onculugunu yapalim.

  O halde bu tur yuruyus ve gosterilerde eger demokrasi adina yapiliyorsa A alevi dernegi yada B alevi derneginin filamasi acilmamali. Bu demokrasi yuruyuslerinde Turkiye bayraklari tasinmali ve icerinde sunni demokratlar de yer almali. Bu beyanda konu Turkiyenin meselesi haline getirilmeli ve sunni dostlarimizin da desteklerinin kazanilmasi saglanmali. Turk bayraklari tasinmadan yapilan yuruyusere toplumun ne gozle baktigini bilmeyen var ise ABD nin nerelere nasil yerlestigini de bilmiyor demektir.

  Bir de ayrica belirtmek iserim ki; Dernek baskanlari orgutlenme ve yurutme yapmali ama inanca mudahale etmelidirler. Alevi YASAMASI nin bir Dede oldugu gercegi asla unutlummalidir. Dedelerimiz den inancservisi alirken derneklerimizden de yurutme icra etme servisi almaliyiz. Dernek yoneticileri de dede gibi konusmamalidirlar.

  Bu fakir sonuna kadar alevi haklari icin mucadele edecektir. Hak bildigi yolda, Sah i Merdan in Sabri ile ve Hz. Huseyin in osterdigi kararlilik ve direnc ile hak bildigi yoldan asla sapmayacaktir.

  Yol Ehli Dedelerimiz e hurmetle niyazlarimi
  Tum canlarimiza en derin saygi ve selamlarimi sunarim.

  Av.Ali Guvercin

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: