Alevi Haber Merkezi

Laiklikten Barıştan Kardeşlikten Açık Taraf Olan Alevilerin Güncel Haber Bilgi Sitesi®

Dizi / Röportaj:Alevi dünyasında neler oluyor?

Posted by alevihaber Haziran 11, 2007

 Dizi / Röportaj 1:Alevi dünyasında neler oluyor?

ONLAR 20 milyona yakın nüfuslarıyla Türkiye’nin hakkı en çok yenen kesmi olduklarına inanıyorlar. Onlar içinden dünyanın önünde saygı ile eğildiği Mevlana’yı, Yunus Emre’yi, Hacı Bektaş-ı Veli’yi çıkaran Aleviler. Çok şükür ki, “Cemevleri’nde mumsöndü yapıyorlarmış” veya “Kızılbaşmış onlar” gibi ne insanlığa ne de Allah inancına sığmayan ahlâksız iftiralar geride kaldı. Ama hâlâ bir yerleri eksik, yüzlerce yıldır varoldukları Anadolu’da şimdi kağıt üstünde bile yoklar. Herhelda dünya üzerinde bu kadar kalabalık olup hiç sesi duyulmayan tek kesim de onlar. Tek hatırlandıkları an ise seçim zamanları. Adı üstünde, 20 milyon kişiler ve bu muazzam bir oy potansiyeli. Aslında, blok halde Alevi oylarını alan iktidarı alır dersek, kesine yakın bir tespiti dile getirmiş oluruz. Fakat buna rağmen hakettikleri ilgiyi bir türlü göremiyorlar. Her hükümet mutlaka sorunların çözüleceğine dair garanti veriyor ama sihirli değnek mi değiyor nedir, seçimden sonra bir anda unutuluyorlar. Hangi Alevi vatandaşımızla konuşsak, AKP’den başlarda çok umutlu olduklarını fakat sonra onların da diğerleri gibi çıktığına işaret ediyorlar. Ama bu sefer gördük ki çok kararlılar. Cemevi’ne gelmeyen siyasetçiyi milletin evine Meclis’e sokmamaya kararlılar.


AK Parti bizi kandırdı
Sayısı 20 milyonu bulan Alevi vatandaşlarımızın kanaat önderlerinden Cem Vakfı Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan, AKP’ye ilk başlarda inandıklarını fakat daha sonra gerçek yüzlerini gördüklerini söyledi
SİYASİ partiler, sandık günü yaklaşırken yavaş yavaş propagandalarına başladılar. Bu sene de en kritik oylar Alevi vatandaşlarımızın oyları olacak gibi gözüküyor. Geçen senelerde olduğu gibi bu sene de tam seçim zamanı Alevileri hatırlayan parti liderleri bu cemaati tavlamak için çeşitli yollara başvuruyor. Fakat içlerinde birisi var ki, doğrudan Alevi isimleri aday olarak göstererek oy toplamaya çalışıyor. Fakat geçen seçimde verdiği sözlerden hiçbirisini tutmayan ve kapıyı Aleviler’in yüzüne sert bir şekilde kapatan AKP, şimdi bu durumdan kurtulmak için cemaat içinde sevilen isimleri vitrine koyuyor. İktidar, Alevi oylarını almak için Reha Çamuroğlu ve Haydar Doğan gibi isimlerden medet umuyor. Hayal kırıklığına uğrayanların başında gelen Prof. Dr. İzzettin Doğan, “AKP mi, tövbe” diyor. Cem Vakfı Başkanı Doğan, evinde misafir ettiği Tercüman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ufuk Büyükçelebi’ye içini döktü. Milyonlarca Alevi’nin ağzından çıkanları emir saydığı Doğan, 20 milyon Alevi’nin sesine kulak verilirmiş gibi yapılmasının akla, mantığa sığmadığına işaret ediyor.
Dine dayalı devlet modeli işleniyor
AKP’nin bu seçimlerde düşüş yaşayacağını belirten Doğan, uyarmaktan da geri kalmıyor: “Dine dayalı devlet modelini işleyen düşünce, 1982 Anayasası’ndan bu yana devlet himayesinde. O tarihte doğan bebek bugün 25 yaşında ve bu düşünce ile büyütüldü. O dersler ile yetiştirilerek geldi. İmam hatip okullarında dinin devlete egemen olmasını savunan, egemenliğin insana değil, Tanrı’ya ait olduğunu belirten bir sistemle yetiştirildiler. Devletin kanatları altında oldu bunlar maalesef. Onların sayısı azalmadı, tam tersine artıyor. AKP zihniyetinin en önemli kaynağı imam hatip okulları ve burada okuyan öğrencilerin çevrelerinde yaptıkları propaganda oldu. Tabii Diyaneti de unutmamak lazım. Bu kurumun 117 bin çalışanı var. Camilerde de 24 saat propaganda yapıyorlar. Bunlar da harekete geçmiş durumda.”
AKP varken Saadet’e gitmez
Prof. Dr. İzzettin Doğan, “Saadet Partisi’nin oy oranını” sorduğumuz zaman ise “AKP için bir dezavantaj gibi gözükse de, hazır ellerinin altında aynı zihniyette bir güç varken Saadet’e yüklenelim demezler. Saadet ideolojisi daha fanatik gözüküyor. Vahhabi görüşünü derinden benimseyen insanlarla besleniyor. Onlar da yüzde 5.6’dır. Bunu geçeceğini sanmıyorum. Sonuçta Diyanet İşleri Başkanlığı’nın düşüncesine memleketin dönüştürülmesine yakın hale getirilen kaynakların 25 yılda küçülmesini beklememek gerekir” dedi.
AKP İslamını AB, ABD ve Araplar destekliyor
Aleviler’in kanaat önderlerinden Doğan’a göre AKP’nin Türkiye’de yerleştirmeye çalıştığı şeriat İslamını en çok destekleyen ise ABD, AB ve Araplar. Araplar’ın desteği şaşırtmasa da Doğan, ‘ABD ve AB’nin destek verdiği’ iddiasını şöyle destekliyor: “AB’nin Türkiye’yi almak istemediği bilinen bir gerçek. Bunun için de AKP’yi destekliyorlar. Çünkü o zihniyet bu ülkeye yerleştiği zaman, ‘Sizde dini yönetim var. Almıyoruz’ deme haklarını kendilerinde bulacaklar. ABD ise bölgedeki çıkarları için destekliyor. 51 İslam ülkesi ile birlikte Suudiler de destek veriyor. Çünkü Türkiye kalan tek laik kaledir. Bu kale yıkılmadığı sürece kendi rejimleri için tehlike oluşturacaktır.”


22 Temmuz’daki seçimin savaşı uluslararası
olacak

Cem Vakfi Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan, önümüzdeki seçimleri muhalefet ile iktidar arasında geçecekmiş gibi görmenin hata olacağına dikkat çekiyor: “Seçim, ABD, AB, İslam ülkeleri ve Türk halkı arasında geçecek. Yani uluslararası seçim savaşı olacak. Bunu iyi görmek lazım. Varabileceğim sonuçların sizin, benim gibi Türkiye’nin gerçek hazinesinin laiklik olduğunu düşünenler açısından iç açıcı sonuçlar doğurmayacağını da söylemem gerekiyor.”

YARIN: AKP zihniyeti bizi kullanıyor.

Tercuman Gazetesi/Ufuk Büyükçelebi’nin kaleminden

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: